ראשי | כנסים | אנשים | לפי איתן אטיה מנכ”ל פורום ה – 15 של הערים – עיר חכמה זה מושג מסוכן

לפי איתן אטיה מנכ”ל פורום ה – 15 של הערים – עיר חכמה זה מושג מסוכן

כנסים רבים בוחנים את החדשנות ואת הטכנולוגיות לרשויות מקומיות המובילות ליצירת ערים חכמות. בכתבה בכלכליסט מגדירים את העיר החכמה כעיר אשר מטמיעה מערכות טכנולוגיה ותקשורת שייעלו את השירותים לתושב וישפרו את המרחב הציבורי ואת החיים הקהילתיים. כמובן, שמדובר במגוון רחב של יישומים מאפליקציות ושימוש בחיישנים “האינטרנט של הדברים”.

מה שמעניין בכתבה זו, ראיון עם איתן אטיה, מנכ”ל פורום ה – 15 של הערים העצמאיות בישראל, שהוא טוען כי המושג “ערים חכמות הוא מושג מסוכן”. מסקנה זו מבוססת על מה שקרה לערים כאבו דאבי או שנזן בסין שמשתמשות בטכנולוגיה בינה מלאכותית המצליחה לספק מידע ותובנה בכל רגע נתון על התושבים בעיר והן אינן ערים בהם רוצים לחיות. ואילו אסמטרדם או ברלין נחשבות לערים “מטומטמות” ולא חכמות נחשבות להרבה יותר אטרקטיביות.

איתן אטיה טוען כי התפתחה מעין תחרות, מעין מרוץ בין העיריות השונות מי תוגדר עיר יותר חכמה, מי תשלב יותר טכנולוגיות מקדתמות ומנקרות עיניים כאשר החברות הטכנולוגיות הן אלו שהכי נהנות ממרוץ זה.

לדעתי, ד”ר ענת קלומל-צוייג איתן אטיה אינו צודק. מושג זה כנראה אינו מובן כמו שצריך בקרב מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות. כל הטכנולוגיות שנועדו לייעל את העבודה, הן גם נועדו לסייע בקבלת החלטות לטובת התושבים. עיר חכמה היא לא טכנולוגיה, אלא שימוש חכם בטכנולוגיה לשיפור ושגשוג העיר. כאשר לא יודעים להשתמש בצורה נכונה בטכנולוגיות ולנצל אותן נכון – העיר לא הופכת לחכמה, אלא רק משתמשת בטכנולוגיות חכמות.

קישור לכתבה באתר העיתון “כלכליסט” שנכתב על ידי נמרוד בוסו, בתאריך ה – 24.04.19 בשעה 22:12. קישור לכתבה

 

כדאי לראות גם את זה

כנס Smartcity 2020 – מרכז כנסים Avenue בתאריך 12.12.19

ועידת ישראל לערים חכמות Smart City 2020  הועידה מתקיימת בתאריך 12.12.2019 במרכז כנסים Avenue . …

שקיפות מאיצה ערים חכמות לפי ד”ר ענת קלומל-צוייג

ד”ר ענת קלומל-צוייג, חברת מועצת העיר כפר סבא בשנים 2013-2018 תציג בישיבת ועדת שקיפות הראשונה …

כתיבת תגובה